Uyum Mahalle Buluşmaları Muhtarlar Çalıştayı ve İstişare Toplantıları'nın üçüncüsü İstanbul Şile mahalle muhtarlarının katılımı ile 22 Haziran 2021 tarihinde online olarak gerçekleştirildi.

      Toplantı; Göç İdaresi Genel Müdürlüğü Genel Müdür Yardımcısı Dr. Gökçe OK, Şile Kaymakamı Mehmet Nebi Kaya, BMMYK Türkiye Temsilci Yardımcısı Daniela CICCHELLA, Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, Muhtarlar Dairesi Başkanı Suna ÜSTÜNER, İstanbul İl Göç İdaresi Müdürü Bayram YALINSU, Şile mahalle muhtarları, Şile ilçesi kamu kurum ve kuruluşları müdür ve temsilcileri ile sivil toplum kuruluşu çalışanlarından toplamda 78 kişinin katılımıyla gerçekleştirildi.

     Toplantıda açılış konuşmalarının ardından; Uyum ve İletişim Dairesi Başkanı Dr. Aydın Keskin KADIOĞLU, “Türkiye’de Sosyal Uyum Faaliyetleri” konusunda, Muhtarlar Dairesi Başkanı Suna ÜSTÜNER, “Yabancılarla İlgili Muhtarların Yapacağı İş ve İşlemler” konusunda, Genel Müdürlük Göç Uzmanı Mustafa SALİHPAŞAOĞLU; “Yabancılarla İlgili Temel Kavramlar ve Doğru Bilinen Yanlışlar” konusunda sunum yaptı.

   Toplantıda ayrıca, BMMYK Kıdemli Mülteci Koruma Sorumlusu Selçuk ŞATANA “İstanbul’da UK ve GK Kapsamındaki Yabancıların Hak ve Hizmetlere Erişimi ve Yönlendirme Mekanizmaları” konusunda bilgilendirmelerde bulundu.

      Toplantının istişare bölümünde ise, mahallelerdeki sosyal uyum düzeyi, karşılaşılan sorunlar ve muhtarların önerileri konuşuldu.